سبد خرید

منو اصلی

علت کم کردن باد لاستیک خودرو‌ها در فصول گرم چیست؟

 چرا در تابستان باد لاستیک خودرو را کم می‌کنند؟

علت کم کردن باد لاستیک خودرو‌ها در فصول گرم چیست؟ 

می‌دانید که فشار باد درست لاستیک، تأثیر بسیار زیاد روی عمر لاستیک‌ها و همچنین کیفیت رانندگی شما، کنترل‌پذیری و فرمان‌پذیری خودرو دارد.

 نکته مهم این است که تنظیمات فشار باد لاستیک‌ها در طول فصول مختلف، باید با یکدیگر متفاوت باشند، زیرا تغییرات هوا روی فشار باد لاستیک، تأثیر مستقیم می‌گذارد و با کم و زیاد شدن دمای هوا، فشار باد داخل لاستیک نیز کم و زیاد می‌شود.

حتما شما نیز شنیده‌اید که در ابتدای فصول گرم سال، باید باد لاستیک خودروها را کم کرد. این کار، تقریبا به یک عادت هر ساله برای رانندگان تبدیل شده است، بدون آن که از دلیل اصلی این موضوع با خبر باشند.

 

دلیل کم کردن باد لاستیک در فصل تابستان

 

یک دلیل بسیار مهم جهت کم کردن باد لاستیک‌های خودرو‌ها در فصل تابستان و گرما، اثر بسیار زیاد گرما روی لاستیک‌ها است. این اثر می‌تواند خود را به صورت خالی شدن باد یا ترکیدن لاستیک نمایان کند.

 

ترکیدن لاستیک در فصل تابستان، بسیار بیشتر از سایر فصل‌های سال اتفاق می‌افتد که دلیل اصلی کم کردن باد لاستیک در این فصل است؛ زیرا با این کار از ترکیدن لاستیک جلوگیری خواهید کرد.

 

چرا در تابستان باد لاستیک خودروها را کم می‌کنند؟

 

همان‌طور که گفته شد، ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان، یک موضوع بسیار شایع است، تا جایی‌که بسیاری از تصادفات جاده‌ای در این فصل، به دلیل ترکیدن لاستیک در جاده است.

 از این‌رو، بررسی کردن میزان باد لاستیک‌ها در آغاز فصول گرم سال، موضوع بسیار ضروری است.

دلیل اصلی ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان چیست؟ 

 

زمانی که هوا گرم می‌شود، هوای داخل لاستیک نیز داغ و در اثر گرما منبسط می‌شود و به همین سبب، فشار هوای داخل لاستیک بیشتر از حالت عادی افزایش می‌یابد. زمانی که فشار باد لاستیک خودروی شما از حد تعریف‌شده، استاندارد و عادی، بیشتر شود، فشار زیاد به تایر وارد می‌شود و در نتیجه، لاستیک می‌ترکد.

 

همان‌گونه که می‌دانید، لاستیک‌ها نقش بسیار ویژه‌ای در کنترل خودرو و حرکت آن دارند و این موضوع، موجب می‌شود که اهمیت تنظیم فشار و باد لاستیک در ابتدای فصل تابستان و گرما هرچه بیشتر شود.

 

شما می‌توانید امنیت خودروی خود را به‌راحتی و در آغاز فصل گرما با تنظیم فشار باد لاستیک‌ها تأمین کنید.

 

بر اساس تشخیص کارشناسان، با هر ۵ درجه تغییر دمای هوا، فشار باد لاستیک‌های خودرو نیز تغییر می‌کند.

 

به‌طور مثال، زمانی که دما ۱۵ درجه سانتی‌گراد کاهش یابد، فشار باد لاستیک خودرو نیز به اندازه ۱۰ درصد کاهش خواهد یافت و کم‌باد خواهد شد.

 

به یاد داشته باشید که کم و زیاد شدن فشار باد لاستیک خودروی شما با چشم قابل تشخیص نیست و نمی‌توان این موضوع را بدون بررسی دقیق، پشت گوش انداخت. جهت این‌که مطمئن شوید فشار باد لاستیک خودروی شما به مقدار کافی است، باید از بادسنج لاستیک استفاده کنید.

 

کم کردن باد لاستیک در فصول گرما، چه تأثیری روی خودرو دارد؟

زمانی که فشار باد لاستیک خودروی خود را از حالت استاندارد، کمتر تنظیم می‌کنید، به لاستیک‌های خودروی خود کمک می‌کنید؛ زیرا همان‌طور که گفته شد، دمای بالای هوای بیرون، به خودی خود، موجب افزایش فشار نیز می‌شود.

 

وقتی لاستیک روی آسفالت و زمین داغ حرکت می‌کند، این دما را به‌طور مستقیم به هوای داخل تایر منتقل می‌کند و به دلیل فضای کم داخل تایر، این هوا بسیار زود فشار زیادی پیدا می‌کند.

 

گرچه این موضوع در کوتاه‌ مدت، به هیچ‌ عنوان مشکل‌ساز نمی‌شود، اما در دراز مدت، می‌تواند آسیب‌های زیاد به لاستیک شما وارد کند.

 

حتما دیده‌اید، زمانی که یک بادکنک در فضای گرم قرار می‌گیرد، زود‌تر می‌ترکد. گرچه لاستیک‌ها بسیار مستحکم‌تر و مقاوم‌تر از یک بادکنک معمولی هستند، اما حادثه‌ فصل تابستان در آن‌ها که موجب ترکیدگی تایر خودرو‌ها می‌شود، مشابه ترکیدن یک بادکنک است.

 

با کم‌باد کردن لاستیک، البته طوری که فشار کمتر و بسیار اندک از حالت استاندارد داشته باشد، می‌توانید از ترکیدن لاستیک خودروی خود در فصول گرم، جلوگیری کنید.

 

 

منبع خبر: خبرگزاری صدا و سیما

 

 

برای نظر دادن ابتدا باید وارد شوید

0 دیدگاه

برچسب ها